Drupal con source flickr sharelike CC BY-SA 2.0

Web konference: Blíží se Google Analytics 4, právní změny a Drupal na vzestupu

Profile picture for user Jan Polzer
Jan Polzer
26. 10. 2022

Nedávno proběhly dvě konference pro příznivce redakčních systémů. V září se v Praze konal celosvětový sjezd vývojářů Drupalu, koncem října pak ryze česká akce zaměřená na WordPress. Shrnuli jsme pro vás novinky, které na obou akcích zazněly.

WordCamp Brno 2022

Setkání a přednáškové pásmo na WordCamp Brno 2022 vyplnila celá řada panelových diskusí, na kterých odborníci z místní komunity diskutovali o různých tématech a odpovídali na dotazy z publika.

WordCamp je formát, který tradičně pokrývá nejenom témata týkající se přímo WordPressu, ale tvorbu webu obecně. Velice aktuální bylo povídání o novinkách v e-shopech. Kromě různých pohledů na vhodnost řešení s WooCommerce nebo SaaS službami jako Shoptet či SimpleShop se diskuze stočila na právní stránku.
 

Pozor na nové právní předpisy

„Tlačítková novela“ přináší nutnost přetextovat objednávací tlačítka nejenom v klasických e-shopech, ale všude tam, kde se něco objednává. Včetně jednoduchých formulářů pro objednávku online služeb. 

Změny se týkají i obchodních podmínek, reklamací, zobrazování slev či nutnosti ověřovat reference na webu. Informační povinnost prodejců bude mnohem větší než dříve, doporučujeme proto novelu nastudovat. Očekává se, že v platnost vejde do konce roku 2022.

Word camp report změny tlačítková novela

V SEO stále vítězí člověk nad strojem

V panelové diskuzi přednášející zmínili aktuální trend generování obsahu pomocí umělé inteligence a neuronových sítí. Jistě jste zaznamenali nejrůznější generátory obrázků na základě klíčových slov. Podobně fungují i generátory textu.

Dobrá zpráva je, že generátory zatím nedosahují kreativity lidských autorů. A přestože z pohledu SEO částečně zaplevelují výsledky hledání, Google se snaží najít vzorky odpovídající uměle vytvářeným textům a takové weby odhalit.

Google Analytics 4 se blíží

Zajímavá byla také přednáška o Google Analytics 4. Přestože to vizuálně na první pohled nevypadá, oblíbený analytický nástroj je v nové verzi zcela přepsaný, stejné metriky jsou počítány jinak a přibyla řada nových funkcí. Na scénu tak přichází nejen nové uživatelské prostředí, ale kompletní změna v přemýšlení o vyhodnocování dat. Tématu se budeme podrobněji věnovat dále, formou článků i školení.

Buildery na vzestupu

Velký zájem vzbudila například diskuse o builderech, tedy řešeních pro tvorbu webu na základě komponent, které si vizuálně nachystáte přímo v administraci WordPressu bez nutnosti práce s kódem. Přednášející se věnovali jak výhodám a nevýhodám obecně, tak z pohledu rychlosti webu.

Největším úskalím builderů je jejich univerzálnost. Nabízí prakticky neomezenou množinu komponent, což bez zkušeností dovede webmastery k obsahově a graficky přeplácaným a především pomalým webům. Výhodou builderů je rychlost přípravy stránek.

DrupalCon Prague 2022


DrupalCon Prague 2022, na který zavítalo přes 1 200 vývojářů z celého světa, se nesl ve znamení novinek přicházející nové řady Drupal 10. Několik přednáškových pásem se věnovalo čistě vývojářům, ale pokrývalo i doplňková témata, jako marketing nebo práce s webem z obsahového pohledu.
 

Drupal con ilustracni foto sharelike_CC BYSA20

Oblíbenost Drupalu roste

Původní autor a tvůrce Dries Buytaert se ohlédl za dosavadním vývojem a historií Drupalu. Zmínil, že většina agentur, které Drupal používají, hlásí růst. Drupal najdete u webových projektů řady velkých značek nebo populárních jmen. Namátkou zazněly AMD, Pfizer, Nasdaq, Harvard, Beatles, NASA, Japan Airlines, Peking 2022 či Bruno Mars.

Drupal 10 přichází

Jako tradičně u předchozích verzí Drupalu, i pro tu desátou jsou zásadní různé (nejen) vývojářské iniciativy. V tomto případě úvodní keynote zmínila integraci GitLabu, distribuce a recepty, vylepšení práce s obrázky, a především moduly Project Browser a Automatic Updates.

Potěší každého, kdo se stará o správu webů na Drupalu, neboť konečně nabízí komfortní instalaci rozšíření i pohodlnou instalaci bezpečnostních aktualizací přímo z administrace.
 

Drupal 10 novinky souhr ilustrační foto

Přechod na Drupal 10 by měl být bez problémů, opět můžeme těžit z konceptu postupného vylepšování místo revolucí. Z uživatelského i vývojářského pohledu nás v Drupalu 10 čeká řada změn:

  • nové výchozí téma vzhledu v administraci s důrazem na přístupnost
  • nový CKEditor 5 pro formátování obsahu, od základů přepsaný
  • konec podpory Internet Exploreru 10
  • StarterKit pro tvorbu témat vzhledu, Single File Components

Jednodušší administrace

Během prezentací sklidil velký ohlas i stále populárnější modul Layout Paragraphs, který umožňuje vizuální podobu práce s komponentami, ze kterých se skládají jednotlivé stránky.

Řadu z novinek (především téma vzhledu a nový editor) zmíněných na konferenci, je možné do Drupalu integrovat už nyní ve stávající deváté řadě. S radostí tak v agentuře činíme, protože je pokládáme za přínos pro editory pracující s obsahovou částí webu. K tématu obsluhy redakčních systémů jsme pro vás přichystali samostatný článek Jak vytvořit web, jehož správa bude radost.

Další vývoj?

Po vydání desáté řady by se vývoj měl stočit opět směrem k inovacím. Zvažuje se vylepšení headless podpory a integrace některého z populárních JavaScriptových frameworků přímo v jádře Drupalu, který je sám o sobě aplikací psanou v PHP.

Kontakt

Spojte se
s námi!

Využijte sílu konceptu PR 360®. Společně s vámi vytvoříme nový skvělý web, který podpoří váš brand i byznys.

+420 777 474 360 info@lesensky.cz

Nebo vyplňte kontaktní formulář

PR 360 diagram