Lukáš Polzer

Od montéra oken ke kódování? Hledání té pravé kariéry může být zajímavý proces, dokazuje Lukáš Polzer

Profile picture for user Jana Pavelková
Jana Pavelková
22. 4. 2024

Naše webové oddělení získalo letos výraznou posilu na poli kódování. Není jí nikdo jiný než Lukáš Polzer, který částečně na některých projektech v naší agentuře pracoval i v minulosti. Jeho cesta ke kódování patří rozhodně k těm neobvyklejším, ale o to zajímavějším v naší agentuře. V rozhovoru popsal, co ho na práci v programování baví, jak se mu v naší agentuře pracuje a co ho na práci u nás motivuje.

Tvoje pracovní kariéra nebyla vždy na poli programování, že?

To je pravda, k tvorbě a kódování webů jsem se dostal po dlouhé cestě, kdy jsem si vyzkoušel úplně jiné typy práce. Po škole jsem pár let pracoval jako montér oken, přestalo mě ale bavit být celé týdny někde na montážích a domů se dostat jen na víkend, který dokonce i dnes strašně rychle uteče. A tak jsem přešel do takové skoro by se dalo říct zednické party v místě mého bydliště. 

Po pár letech jsem opět zatoužil po změně a začal pracovat jako obsluha CNC laseru. To se ukázalo jako špatný směr, který mě nijak nebavil. Tehdy jsem si řekl, že nastal čas vyzkoušet si práci v  zahraničí. Tříměsíční zkušenost na stavbě opery v hlavním městě Kazachstánu ale také nepřinesla ten pravý pocit smysluplné práce. 

Image
Lukáš v Kazachstánu

 

A pak jsi se dostal k programování?

Ano. V lednu roku 2013 jsem neměl představu, kam chci směřovat svoji další pracovní zkušenost. Tehdy mi bratr (Jan Polzer) nabídl možnost spolupráce na webových projektech. Dosud byly moje zkušenosti ze všech směrů a tak jsem se nezalekl ani možnosti vyzkoušet si tuto činnost. Je třeba si přiznat, že v žádné profesi mě nemusel nikdo nijak dlouho zaškolovat, vždycky to šlo tak  nějak samo a po pár týdnech jsem byl plnohodnotným členem. Troufám si říct, že i začátkem této  kariéry jsem prošel s lehkostí a postupně se, i díky vedení zkušeným „lektorem“, dobře zapracoval. Nakonec mi právě tahle práce přinesla ten pravý směr který mě baví. A také kde je stále kam se posouvat a zlepšovat.  

V naší agentuře ale nejsi úplně nováček, jak tvoje spolupráce začala a jak se ti u nás líbí?

S agenturou Lesensky.cz spolupracuji už pár let. Zase to přišlo tak nějak samo. Jak už jsem zmiňoval, pracuji s bratrem, který je ve svém oboru považován za odborníka. Proto, když přešel pod agenturu a potřeboval kodéra pro firemní zakázky, nemusel chodit a hledat daleko. 

Postupně jsem pak z externí spolupráce s agenturou přešel na částečný úvazek, ze kterého se od letošního dubna stala spolupráce na plný pracovní úvazek.

 

Při zapracování v agentuře jsem se ocitl opět v novém prostředí. V prostředí plném odborníků, kteří své práci rozumí a jsem neskutečně hrdý na to, že i já jsem v jejich očích za odborníka. Ve své skromnosti jsem si toto zatím neuvědomoval a práci dělal proto, že jsem prostě naučený, že pracovat se musí. Tady se ale cítím  jako člen kolektivu lidí, které práce i baví. Nezapomenu asi na své první oficiální představení v agentuře. Sice se tady vědělo, že „to dělá  nějaký Lukáš“, ale osobně jsme se neznali, vždycky jen přes Honzu. Pro mě, velkého trémistu, je vždycky těžká chvíle seznamovat se s novými lidmi. Tady jsem ale narazil na příjemný kolektiv, který mě přijal na první dobrou.  

Co tě přesvědčilo jít k nám na plný úvazek? 

Jak už jsem říkal, rád posouvám své dovednosti a sbírám zkušenosti. Začít tedy pracovat na zajímavějších projektech a v týmu, byla velká výzva, kterou jsem rozhodně nechtěl odmítnout. Dostal jsem možnost začít se zapracovávat kromě své klasické práce kódování frontendu i na backendu. Zjednodušeně řečeno, kromě vytváření výsledného vzhledu webu v prohlížeči, začínám pracovat i na jeho kostře. Tedy to bez čeho se web neobejde - a to je rozložení a funkčnost prakticky všeho, z čeho se web skládá. Ve zkratce tedy ovládám frontend pro redakční systém Drupal a přidal jsem k tomu nyní kompletně i WordPress

Na čem aktuálně pracuješ? 

Aktuálně se v agentuře podílím na vytváření webových stránek pro jednu velkou Brněnskou společnost. Samozřejmě k velké zakázce jsou i menší a dokonce teď zrovna i čtyři, na kterých už vytvářím i zmíněný backend. O které klienty přesně jde, jmenovat nebudu, ale až bude agentura sdílet nový web pro klienta, tak s určitostí 99% jsem se na něm podílel. Což je super pocit ;-).

Z projektů, na kterých jsem se podílel, které jsou z těch větších a jsou spuštěny, bych hrozně rád zmínil webové stránky pro výrobce garážových vrat Lomax a webové stránky pro Dopravní podnik města Brna

Jsem na ně velmi hrdý, protože oba dva weby se umístili v anketě WebTop100 na první místě. Samozřejmě každý v jiném roce.

 

Čemu se věnuješ ve volném čase – dostaneš se někdy od počítače? 

No, je pravda, že poslední dobou trávím u počítače skoro veškerý čas. Víkendy mi pak vyplňují  povinnosti kolem domu a návštěvy rodiny. V chladnější době ale trávím u počítače i určitý čas o  víkendu. Naštěstí už se otepluje :-) 

Vyložený koníček asi nemám žádný, rád tvořím něco v dílně nebo zajdu na fotbal. Ale i tyto radosti  už mi pomalu končí, prostě na ně není čas. Večer se pak rád podívám na nějaký kvalitní film.