Frontkon 2023

Proběhl FrontKon, setkání čtyř stovek webových kodérů

Profile picture for user Jan Polzer
Jan Polzer
15. 10. 2023

Zhruba v polovině října se v Brně konalo setkání specialistů na frontend, tedy na vzhled webových stránek. Sešlo se přes čtyři stovky odborníků z celé republiky a společně sledovali nejnovější trendy v kódování a umělé inteligenci. Nechyběly ani poznatky z praxe a sdílení zkušeností. Za Lesensky.cz byl přítomen náš vedoucí marketingového a webového oddělení Jan Polzer.

Dvě pásma, třicet přednášek

Tři desítky přednášek na konferenci FrontKon byly rozděleny do dvou pásem. Témata pokrývala převážně hlavní část práce spojenou s frontendem, tedy práci s JavaScriptem a CSS. Část přednášek se pak věnovala umělé inteligenci. Nechyběly ale ani přednášky na pomezí webů a HR: jak pracovat s juniorními vývojáři, jak vyladit komunikaci mezi designérem a programátory nebo jak si udržet mentální zdraví.

Bezesporu zajímavé byly tipy na konkrétní vývojářské nástroje. Ať už šlo o vestavěnou vývojářskou konzoli v prohlížeči Chrome, nebo nejrůznější nástroje třetích stran, od hostingu Vercel k buildovacím systémům či cloudu.

Umělá inteligence táhne

Tématu umělé inteligence se věnovalo hned několik přednášejících. Kromě obecného souhrnu fungování AI jsme posbírali i tipy na nástroje, jako jsou bezplatný open source asistent Cody, generátor HTML šablon v0, nebo alternativy k oblíbenému Chat-GPT jako Anthropic, Llama, či Mistral.

Prezentovaný GitHub Copilot používáme už několik měsíců i v naší agentuře a je to velice šikovný pomocník.

Jan Polzer, marketing director 

AI se prolínalo i do několika přednášek, které nebyly přímo o ní. Je zajímavé sledovat, jak rychle se tento obor s přítomností nástrojů využívajících AI mění. Velmi pravděpodobně se změní zaměření i požadavky na znalosti konkrétních vývojářů. Už teď podle citovaných statistik zvládá 26 % kódu psát kompletně GitHub Copilot, počítáme-li schválené návrhy.

Velice inspirativní byly přednášky z reálné praxe – estimace projektů, přechod od PHP k JavaScriptovým šablonám, či nasazování Design Systému – to vše jsou příběhy, ze kterých se můžeme inspirovat i v naší agentuře. Pokud se podaří akci zopakovat i v příštím roce, určitě vyrazíme v silnější sestavě.

Kontakt

Spojte se
s námi!

Využijte sílu konceptu PR 360®. Společně s vámi vytvoříme nový skvělý web, který podpoří váš brand i byznys.

+420 777 474 360 info@lesensky.cz

Nebo vyplňte kontaktní formulář

PR 360 diagram