Jak neukrást volby? To byla zásadní otázka konference, která se konala 16. dubna v pražské Písecké bráně, jejíž jsme byli organizátorskou součástí. Celodenní akce se nesla v duchu diskuzí o etice a pravidlech v politické komunikaci, přičemž se jí účastnily špičky českého politického a komunikačního prostředí. Na místo jsme vyslali našeho kolegu Dana Dvořáka, který má v agentuře na starosti oblast politiky, sportu a veřejné správy.
Prezidenti Pavel a Čaputová zahájili konferenci diskuzí o etice a hodnotách
Úvod konference patřil prezidentovi České republiky Petru Pavlovi a bývalé prezidentce Slovenska Zuzaně Čaputové. Oba ve svých vystoupeních zdůraznili důležitost etiky a hodnot v prezidentském úřadu. Čaputová připomněla výrok T. G. Masaryka o tom, že demokracie je jediný morální systém, a upozornila na neetické útoky vůči ženám v politice, často skrze jejich děti. Prezident Pavel se přihlásil k odkazu Václava Havla, zejména v oblasti etiky a respektu k ústavě. Oba prezidentští řečníci také odsoudili zatahování rodin do politických kampaní.
Výzkum odhalil nízkou důvěru veřejnosti v etiku politických kampaní
V dopoledním programu Tereza Friedrichová z agentury NMS Market Research představila výsledky výzkumu, který ukázal, že 81 % Čechů považuje politické kampaně za neetické. Zároveň se ukázalo, že mladí lidé jsou ochotnější etiku obětovat ve prospěch zásadních změn, které politik slibuje. Důležitým zjištěním bylo i to, že až 68 % lidí získává informace o politice především ze sociálních sítí.
David Kotora mluvil o globálních dopadech neetického marketingu
David Kotora z Transparency International rozebral příklady z praxe, kde porušování etických pravidel vedlo k závažným důsledkům. Zmínil případ Rumunska, kde ústavní soud znemožnil kandidaturu Călina Georgescua, i tragickou situaci v Myanmaru, kde byla nenávist vůči menšinám šířena i duchovními autoritami. Zaznělo i varování před vlivem technologických magnátů na demokracii – jako příklad byl uveden Elon Musk a jeho platforma X, která ovlivnila americké volby.
Foto: Daniel Hromada
Panelová diskuze odborníků odhalila slabiny současné politické komunikace
Po obědě následovala panelová diskuze vedená Janem Pokorným z Českého rozhlasu. Zúčastnili se jí Jan Hlavín (ADC), Roman Pavlík (APA), Petra Jankovičová (AKA) a Jan Vrobel (APRA). Všichni se shodli, že politici často přenášejí odpovědnost na marketingové týmy, místo aby sami určovali obsah sdělení. Jan Hlavín přirovnal dřívější politiku ke sportu s jasnými pravidly, zatímco dnešní prostředí sociálních sítí označil za „válku bez pravidel“.
Etický kodex APRA jako výzva k vyšší kultuře komunikace
Radek Maršík, předseda APRA, představil Etický kodex politické komunikace. Přiznal, že jde o idealistický dokument, jehož hlavní ambicí je inspirovat politické aktéry k dobrovolnému přihlášení se k vyšším standardům komunikace. I když kodex sám politické fauly nevyřeší, jeho cílem je přispět k lepší politické kultuře.
Zástupci koaličních stran podpořili záměr kultivovat politické prostředí
Závěrečná část konference patřila debatě volebních manažerů a zástupců parlamentních stran. Pozvání přijali Jakub Skyva (ODS), Lukáš Novák (STAN), Jan F. Andrš (Piráti), které doplnil Jaroslav Poláček (Produkujeme) a Tereza Svěráková (OAK). Pozváni byli i ostatní představitelé stran, kteří sedí v Parlamentu České republiky, ale na pozvání nezareagovali. Panovala shoda na tom, že politická kultura v Česku upadá a je třeba s tím něco dělat. Diskutující také přivítali vznik etického kodexu a vidí v něm smysluplný krok, přestože jeho vymahatelnost bude náročná.