Foto Jan Polzer v kancelari

Spolupráce freelance webdesignera s agenturou může fungovat a kvést léta, dokazuje Jan Polzer

Profile picture for user Veronika Duchoňová
Veronika Duchoňová
23. 2. 2020

Přestože je Honza Polzer hlavně specialistou na volné noze, patří mezi naše dvorní programátory a přímo na půdě agentury jej potkáte často. Odborník na Drupal, autor mnoha knih a blogger s námi spolupracuje už mnoho let. K desátému výročí agentury jsme se architekta našich webových zakázek zeptali na společné začátky, ale také na vztahy freelancerů a agentur či budoucnost Drupalu.

Kdy jsi začal programovat a jak ses vlastně k této práci dostal?

Programuji od půlky devadesátých let. Nejdříve v Atari Basicu a pak v Pascalu, v němž jsem vytvořil jednoduchou střílečku coby maturitní projekt. Na přelomu tisíciletí jsem si začal hrát i s webovými stránkami. Později jsem pracoval ve firmě, kde jsem dělal především školitele, a dle vyjádření tehdejšího šéfa se ze mě nikdy programátor nemohl stát. Nakonec jsem už jako programátor na plný úvazek tuto firmu opustil. Zakotvil jsem u webů a PHP. A to mě živí coby freelancera už 16 let.

Jak dlouho znáš členy našeho agenturního týmu a kde jste se potkali?

S Petrem Lesenským se znám asi nejdéle, ještě z doby společného působení v Computer Pressu. V jiném vydavatelství jsem se pak seznámil s Romanem Kučerou. A když kluci kdysi potřebovali vyřešit nějakou poptávku po webu, vzpomněli si na mě.

Vzpomeneš si na vaši první společnou zakázku?

S Petrem jsme řešili DVD přílohy časopisů, kterým kdysi šéfoval. Měl jsem tehdy napsaný jejich engine v C++ a obsah se připravoval v HTML. Co se týče webů, to vím naprosto přesně. První společný projekt Roman Kučera uvedl tím, že grafiku bude připravovat náš společný známý, který o tom zatím neví, a že těch webů pravděpodobně bude časem více. Bylo to na jaře 2013, jednalo se o web firmy Naděje a ten web stále běží a funguje. Pro agenturu jsem také kdysi připravil svou první intranetovou webovou aplikaci na monitoring médií. Dodnes ji používáte. Weby, které programuješ, jsou stavěné převážně na Drupalu.

Je Drupal opravdu vhodný i pro velké agenturní projekty, ke kterým jsme se společně propracovali?

Kdysi jsem si Drupal zvolil pro svůj blog a později jsem o něm napsal několik knih. Ale weby stavím i na WordPressu nebo se Symfony. Výhodou Drupalu je jeho univerzálnost, může s provozovatelem webu růst, rozšiřovat se. S příchodem osmé verze je tam zřetelný posun od projektů pro menší řešení a hobby vývojáře spíše k těm větším webům a vývojářům s většími znalostmi. Takže ano, určitě je vhodný pro velké agenturní projekty.

Na Drupalu běží například Weather.com, který podává informace o počasí 100 milionům uživatelů za měsíc. Systém si pro své stránky vybrala i NASA či oficiální turistická centrála Chorvatska. V Česku na Drupalu staví například rozhlas.cz, ct24.cz nebo pametnaroda.cz. Vývoj systému také aktivně podporuje Evropská komise, takže se o jeho budoucnost a oblíbenost nebojím.

S agenturami obecně moc nespolupracuješ. Proč? V čem je Lesensky.cz výjimka?

Obecně mám problém, když mě agentura nepustí ke klientovi a tají vývojáře, ale zároveň není schopná projekt dostatečně vykomunikovat. Problémy projektového zadání se obvykle svedou na vývojáře. Mnohokrát jsem už od začátku viděl, že to není pro klienta to pravé řešení, věci nejsou domyšlené. Člověka ta práce potom nebaví.
Agentury rovněž mívají velkou fluktuaci, klienta nespravuje jeden člověk po celou dobu přípravy projektu a spousta věcí se v komunikaci ztrácí. S Lesensky.cz se mi tohle nestalo, komunikace je otevřená, srozumitelná a tým stabilní. Nespolupracujeme ze setrvačnosti a jen kvůli dlouhé známosti, spolupráce prostě klape a funguje. Petr Lesenský má štěstí na výběr kvalitních lidí do týmu.

Vidíš ve spolupráci na ose agentura–freelance v oblasti webdesignu nějaká další úskalí?

Zmínil bych jeden nešvar, který nemám rád, ale u vás se s ním naštěstí nesetkávám. Řada agentur funguje ve spojení s webařem jen jako jakýsi zprostředkovatel, který nakoupí a násobně dráž prodá, aniž by přidal svou práci. Klient tak projekt zbytečně přeplácí za nic. Při spolupráci s marketingovým týmem Lesensky.cz to tak není, fungujeme jako puzzle a projekty tvoříme společně. Mně odpadá projektové řízení, příprava grafiky, obsahu, školení klientů a řada dalších věcí, které jsou pro web potřeba mimo samotný vývoj. Čili k mé práci přidáváte další hodnotu a je to ke spokojenosti jak vývojáře, tak i klienta.

A co třecí plochy přímo při realizaci zakázek? Na co si má dát programátor při práci s agenturami pozor?

Někdy je třeba být dostatečně flexibilní s termíny, které domluvil někdo jiný. Ale pokud se nepletu, tak za těch sedm let to vždy dopadlo dobře a vše se stihlo. Pak jsou tu i návrhy funkcionalit na webu, které bych sám třeba nedělal a nenavrhnul. To ale nemusí být vždy ke škodě. Od chvíle, kdy do marketingového týmu přišel současný Senior Graphic Designer Ivan Kebeleš, musím občas vymýšlet řešení, která mi způsobují bolehlav. Ale protože mě posunou o něco výš, tak to vlastně vůbec nevýhoda není.

Vyplatí se dobře zavedenému freelancerovi, který už má v oboru velký kredit, vlastně spolupracovat s agenturou?

Jasně. K některým zakázkám a klientům se jako freelancer nemohu dostat už jen z principu, že s freelancery nepracují. Ať už je jejich důvod více, či méně racionální. Ale je řada větších projektů, které prostě freelancer, byť fullstack web developer, zvládnout v jedné osobě prostě nemůže. Pak je tu samozřejmě jistá výhoda socializace a práce v týmu. Práce z domova nebo osaměle v kanceláři může lézt na mozek. A já nechci dopadnout jako nesocializovaný ajťák z klišé scének.

Nepřemýšlel jsi někdy o založení vlastní agentury?

Přemýšlel. Ale zřejmě jsem měl smůlu na lidi nebo nemám ty správné manažerské vlohy. Chtěl jsem si svého času vychovat tři studenty. Za prvního jsem po nocích dodělával projekt, protože i přes ujišťování neměl týden před termínem ani čárku. Jiný byl navzdory vyšperkovanému životopisu úplně bez deklarovaných znalostí a také bez snahy je získat. Třetí zase chtěl hodinovku vyšší, než jsem tenkrát já účtoval klientům. Ti dva tehdejší studenti se dnes podle sociálních sítí živí tvorbou webů a třetí se uklidil na pozici programátora do jedné korporace, pokud vím.

Tím pokus o agenturu skončil?

Byla to půlroční hrůza, po které jsem se zařekl, že budu zodpovídat jen sám za sebe a ten stres si odpustím. Být OSVČ není vždy výhra, ale neručíte za jiné. Spolupracuji s řadou lidí od grafiků přes specialisty na sociální sítě až po SEO experty, ale spíše pro klienty koordinuju, než bych velel. Nejsi pouze freelance webdesigner, ale také školíš, bloguješ.

Jak se ti daří koordinovat všechny tyto role a pracovní rytmus?

Školení je pro mě příjemný relax. Zejména při školení Drupalu nebo Symfony je fajn vidět, že se s kódem pere někdo jiný a já jen případně radím. U školení základů SEO zase poznávám řadu lidí, pro které tvorba webu není primární činnost, přesto se o něj musejí nějak starat. Je pro mě zajímavé vidět, jak vlastně lidi každodenní práci s webem vnímají. Dá se na tom poučit z chyb jiných webařů. Výhodou blogování je fakt, že mě do něj nikdo nenutí. Nemusím vyplodit každých 14 dní dané kvantum textů, jako když jsem psával do časopisů. Takže koordinace s prací je v pohodě.

Stíháš ještě nějaké koníčky? U čeho relaxuješ?

Dost jsem hledal, čemu se chci ve volných chvílích věnovat, od modelářství, posilovny, kola, plavání po roli baviče a zpěváka v zájezdových autobusech. Udělal jsem si i státní zkoušku a několik certifikací na masáže. Nejdéle jsem vydržel u lodí a cestování obecně. Stejně rád se vydám za kormidlo na nizozemské kanály a na palubu místních klipperů, jako za objevováním skrytých míst v Chorvatsku nebo v lese u nás za domem. Posledního půl roku objevuji tajemství bojového umění a sebeobrany Wing Tsun.