slovníček

Web na WordPressu

Pokračovat

Web na WordPressu

WordPress je redakční systém a nejrozšířenější platforma pro tvorbu webových stránek vůbec. Pohání miliony malých i větších webů a uživatelé si cení snadného použití, rychlé údržby z pohledu aktualizací i obrovského ekosystému pluginů a témat vzhledu pro rozšíření jeho základní funkcionality.

WordPress se objevil jako systém pro tvorbu vlastního blogu, se kterým autoři nebyli vázáni na konkrétního poskytovatele. Pomoh tak k popularizaci tohoto typu publikování. Postupně rozšiřoval svoji funkcionalitu za pomoci dalších pluginů, takže dnes s ním postavíte také větší portály, rozsáhlé magazínové weby nebo e-shopová řešení. V základu však stále zůstává jednoduchou publikační platformou pro příspěvky a několik stránek webu.

Tím, že jde v základu o jednoduchý systém, tak nemá žádné specifické požadavky na webhosting a rozběhnete jej prakticky kdekoli, kde je základní podpora programovacích jazyků PHP a MySQL. Pozor na to, že nároky na hosting se ale zvyšují úměrně s počtem pluginů. Zejména při použití některých builderů a eshopových pluginů už základní hosting rozhodně nestačí.

 

Výhody WordPressu

Snadná editace a správa obsahu

WordPress vždy vynikal jednoduchostí přípravy článků. Řada konkurenčních redakčních systémů jej stále nedohnala v komfortu správy médií, tedy nahrávaných obrázků a práce s nimi při vkládání do textu nebo do galerie.

Původně nabízel jenom jedno editační pole s klasickým formátováním. To v něm můžete stále mít a hodí se například pro weby, kde je nezbytná maximální přístupnost administrace. Výchozí je dnes ale blokový editor, původně označovaný pod kódovým názvem Gutenberg. Jedná se o nástroj, kterým obsah stránky skládáte z připravených bloků a jenom do nich doplňujete obsah.

Ne každému to sedí, protože často nabízí více možností formátování, než běžný uživatel potřebuje. Vývojáři zase mají omezenější možnosti práce s výstupním HTML kódem. V nejnovějších verzích WordPressu lze blokový editor použít pro editaci kompletně celého webu ve vizuálním rozhraní, tedy nejenom obsahu článku, ale i hlavičky s logem a menu a patičky.

Výhodou blokového editoru je možnost okamžitého náhledu na formátovaný obsah při editaci a možnost definice vlastních obsahových bloků, tzv. vzorů.

Kromě blokového editoru se ve světě WordPressu setkáte s tzv. buildery, tedy alternativními řešeními třetích stran pro práci s formátovaných obsahem s prvky stránek. Vznikl celý ekosystém okolo nejpoužívanějších builderů jako jsou Elementor nebo Bricks. Kromě toho i některé placené šablony používají vlastní řešení pro skládání obsahu.

Šablony vzhledu a pluginy

Výhodou obrovské popularity WordPressu je rozsáhlá množina téma vzhledu, vizuálních šablon, které určují, jak bude web vypadat. Přímo v administraci si vyberete z nespočtu zdarma dostupných vzhledů. Další najdete na specializovaných portálech za jednorázový nebo roční poplatek.

Roční poplatky jsou velké téma. WordPressu bez rozšiřujících pluginů je jen základní rozhraní pro editaci obsahu. Postrádá dokonce většinu funkcí potřebných pro práci se SEO a sociálními sítěmi. Bez pluginů si nenaklikáte nové typy obsahu nebo políček, se kterými lze pracovat v různých výpisech, byť z pohledu kódu to WordPress umí.

Řešením jsou právě pluginy rozšiřující jeho základní funkčnost. Spousta z nich nabízí základní funkce zdarma a další za pravidelný roční poplatek. Bez něj vám web sice pojede, ale nebude možné aktualizovat pluginy a hrozí, že nebudou fungovat s novější verzí WordPressu.

Rychlost webu

Tím, jak byl WordPress technicky navržen coby jednoduchý blogovací nástroj, nemá úplně nejlépe optimalizovánu práci s daty a jejich načítáním z databáze. V případě webu, kde počítáte s větší zátěží, je vhodné doplnit pluginy pro cacheování. Tedy uložení dočasné kopie vykreslené stránky a její zobrazování návštěvníkům.

I to samozřejmě není problém, v pluginech pro WordPress jich najdete celou řadu. Od zdarma dostupných jako WP Super Cache až po placená řešení nabízející kromě toho i automatické optimalizace obrázků.

MŠ Novoměstská

WordPress v praxi

V Lesensky.cz využíváme WordPress zejména pro menší weby. Příkladem je web pro Mateřskou školku Novoměstská, pro kterou jsme připravili jednoduchý web se snadnou administrací tak, aby jej zákazník zvládal dále ovládat bez nutnosti znalosti programování.

Více o projektu MŠ Novoměstská

Nevýhody WordPressu

Jakkoli je populární, má WordPress samozřejmě i několik nevýhod či nedostatků. Tou největší je roztříštěnost platformy. Ne každý vývojář dodržuje tzv. coding standards, tedy principy vývoje pluginů. Rozšíření a šablony najdete na celé řadě portálů, není tedy vše zcela pod kontrolou jako u jiných platforem.

Různé možnosti řešení vedou k tomu, že pro jednu funkcionalitu existuje celá řada pluginů s odlišným řešením. Navíc spolu nemusí některé kombinace fungovat, to platí zejména pro pluginy doplňující možnost vícejazyčných webů. Dvě instalace WordPressu tedy mohou mít zcela odlišnou administraci a neplatí, že pokud se s WordPressem naučíte pracovat, zvládnete pak obsluhovat každý WordPress.

WordPress a e-commerce

Postupem doby se vyvinul plugin pro tvorbu e-shopů, který dnes spadá pod firmu zastřešující vývoj WordPressu. WooCommerce nabízí klasické e-shopové řešení s produkty, košíkem, volbami dopravy a platby a transakčními e-maily. Pro české reálie, od napojení na skladové systémy až po dopravce až platební brány, budete potřebovat dodatečné placené pluginy.

Zabezpečení WordPressu

Pokud v některé oblasti získal WordPress negativní pověst, je to jeho zabezpečení. Jakožto nejpopulárnější redakční systém je logicky i cílem největšího počtu útoků na samotné CMS i použité pluginy a populární témata vzhledu. Proto je nesmírně důležité vybírat si jen ověřené pluginy, u kterých jsou vidět pravidelné updaty a řešení problémů uživatelů.

Stejně tak je nezbytné pravidelně aktualizovat celý systém. Dobrá zpráva je, že poslední verze WordPressu už dovedou bezpečnostní aktualizace instalovat automaticky. Musíte však mít web postaven tak, aby po aktualizaci nehrozilo, že vám spadne, protože použité pluginy nebudou kompatibilní s novou verzí.

Potřebujete pomoci
s weby?

Využijte sílu našeho konceptu PR 360. Nejdříve s vámi probereme, co potřebujete. Následně vám doporučíme nejvhodnější řešení a společně vytvoříme designové a funkční stránky.

+420 777 474 360 info@lesensky.cz

Nebo vyplňte kontaktní formulář

PR 360 diagram