Tříměsíční praxe v agentuře Lesensky.cz mi dala mnohem víc než rok a půl na vysoké škole, hodnotí stáž Štěpán Šůstek

Štěpán Šůstek hodnocení stáže | Lesensky.cz
Agenturní zpravodaj | Veronika Gardášová
Autor článku: Agenturní zpravodaj

Agentura Lesensky.cz hledá nového stážistu. Zájemci mohou během tří měsíců poznat každodenní chod PR agentury a vyzkoušet si co nejvíce činností s touto prací spojených. Žádná teorie, ale pouze praxe. Studenti mohou posílat CV a motivační dopis pouze do 1. února. Krutopřísná stáž má za sebou už druhého absolventa. Štěpán se rozpovídal, v čem se při stáži zlepšil, co mu dělalo problém nebo třeba, co doporučuje uchazečům o stáž. 

Jaká pro tebe byla Krutopřísná stáž?

Velice přínosná. Během stáže jsem získal hodně zkušeností a vyzkoušel si například monitorovat a analyzovat média, sestavovat tematické plány pro klienty v duchu jejich marketingových a obchodních strategií či komunikaci s médii. Na pohovorech a začátku stáže jsem říkal, že se na stáž hlásím, abych zjistil, je-li PR směr, kterým chci jít. Tři měsíce v agentuře mě přesvědčily, že tomu tak opravdu je. Práce v PR je navíc druhý břeh, na který se studenti žurnalistiky jen tak nedostanou.

V čem myslíš, že ses při stáži nejvíce zlepšil?

Rozhodně je to psaní různých typů článků. Když jsem se na stáž hlásil, věděl jsem, že je to moje slabé místo a chci ho zlepšit. A to se přesně stalo. Díky supervizi a komentářům zkušenějších kolegů jsem viděl, jaké chyby dělám a mohl jsem se jim příště vyvarovat. Takovou zpětnou vazbu jsem během kurzů na vysoké škole zatím nedostal. Díky tomu jsem se naučil za tři měsíce v agentuře více než za tři semestry.

Co ti dělalo největší problém?

Ze začátku to byl hlavně čas. Jelikož chodím na vysokou školu a působím v Radiu R, musel jsem si dobře plánovat, kdy co udělám, a vždy zohlednit to, abych vše posílal včas. Postupně jsem se však naučil vše dobře organizovat, k čemuž mi hodně pomohl obyčejný diář. Také jsem zjistil, že moje slovní zásoba potřebuje pořádně rozšířit, protože mi občas dělalo problém opsat jednu informaci několika způsoby.

Je něco, co tě při stáži překvapilo?

Doufal jsem, že kolektiv, ve kterém budu pracovat, bude přátelský a ne naopak. Čekal jsem, že pokud se mi něco nepovede, dají mi to pěkně sežrat. Ale to se vůbec nestalo. Všichni z agentury jsou moc milí a sympatičtí, vždycky mi vyšli ve všem vstříc, se vším poradili a pomohli. A pokud se něco nevyvíjelo tak, jak mělo, dokázali mě namotivovat, abych to nevzdával, a hlavně mě uměli správně nasměrovat. Což velmi oceňuji a tímto bych jim chtěl také za vše poděkovat.

Co bys doporučil případným uchazečům o Krutopřísnou stáž?

Ať se toho nebojí, neváhají a jdou do toho po hlavě. Praxe je to nejlepší, co můžou během studia mít, a ne každý jim ji nabídne a ještě k tomu placenou. Vyzkoušejí si toho mnohem víc než jenom psaní článků. A to je podle mě výhoda PR před novinařinou. Nezůstanou jenom u jedné činnosti, a co budou dělat, nebo jak budou muset reagovat, se ukáže podle toho, jak se vše vyvine.

Informace o novém výběrovém řízení najdete zde.

Štěpán má Krutopřísnou stáž za sebou. Ve volném čase ho můžete poslouchat i na studentském rádiu R.