Jak jsem bojovala s time managementem aneb stáž v PR agentuře není procházka růžovým sadem

Time management, stáž, Simona Lacinová | Lesensky.cz
Agenturní zpravodaj | Veronika Gardášová
Autor článku: Agenturní zpravodaj

Agentura Lesensky.cz podporuje mladé a nadějné studenty v jejich seberealizaci. V rámci Krutopřísné stáže jim proto umožňuje získat praktické dovednosti z oblasti PR. Žádné teoretické úkoly, studenti poznají každodenní chod PR agentury včetně všech jejich záporů a kladů. První Krutopřísnačka Simona Lacinová už má svou tříměsíční praxi za sebou. Jaké z ní má pocity? A co by doporučila budoucím Krutopřísňákům? To vše Simča prozradila v následující eseji.

„Právě jsem (ne)oficiálně ukončila svou letní stáž v PR a marketingové agentuře Lesensky.cz. Na svých dosavadních stážích jsem si vždycky uvědomila, kolik se toho může člověk v relativně krátké době naučit a do kolika nových situací se může dostat.

Předně jsem neskutečně vděčná za přátelské přijetí a bezvadnou atmosféru v týmu. Ze začátku jsem měla takový ten „pocit dokonalosti“, kdy se na mě všichni jen zářivě usmívali, přívětivě zodpovídali mé všetečné dotazy a omlouvali mé chyby. Upřímně řečeno, duší jsem tak trochu skeptik, a tak jsem jen čekala, kdy vše růžové skončí a noví kolegové mi ukážou i svou nepříjemnější tvář. Musím ale říct, že se za ty tři měsíce nic takového nestalo. Nevím, odkud „Leseňáci“ berou energii a optimismus, ale jde jim to prostě skvěle. V týmu s podobnou atmosférou a rodinným prostředím se rozhodně dobře pracuje.

A co konkrétně jsem se tedy v agentuře Lesensky.cz naučila? Kromě dílčích činností, jako jsou hromadné rozesílky, monitoring médií, komunikace s klienty či správa wordpressových webů, jsem se procvičila v psaní článků. Dostala jsem na starost spíše klienty z lifestylových odvětví a tomu se musel přizpůsobit i charakter článků. Oproti mé předchozí praxi v redakci zpravodajství MF Dnes to tedy byly texty žánrově odlišné. Díky stáži v Lesensky.cz jsem se snad od kolegů naučila být přívětivější, umět popřát každému krásný den a za vše poděkovat (ať už v e-mailové korespondenci, anebo osobně). A to i v momentech, kdy jsem byla vynervovaná, zda vše stihnu dopsat či dokončit v termínu. Zároveň na mě jako na stážistku nebyl vytvářen žádný přílišný tlak. Se stresem jsem se vždy potýkala v přijatelné formě (což se ale každou chvíli mohlo změnit).

Už od prvního dne své stáže jsem byla nekompromisně vhozena do rozjetého vlaku povinností a deadlinů. Často jsem bojovala s time managementem a také například s tím, jak rychle bych měla odpovídat na maily. Může se zdát, že volná pracovní doba je super, ale pak si uvědomíte, že je to vlastně v něčem mnohem horší. Nemusíte totiž jen přemýšlet nad tím, co uděláte, ale taky kdy to uděláte a kolik času vám to zabere.

Na PR je skvělé to, že oproti zpravodajství máte na věci o trošku víc času, naučíte se vyjednávat, možná si i tak trošku diktovat podmínky, pokud to tak můžu říct. Zároveň jsem si uvědomila, že je hrozně důležité, pro koho „děláte“. Pokud propagujete klienta, ke kterému máte aspoň trochu blízko, témata se vymýšlejí sama, články se píšou jako po másle a pravděpodobně i pocit zadostiučinění přichází častěji. S některými klienty jsem ze začátku popravdě trochu bojovala – tím mám na mysli případy, kdy jsem dostala zadaný článek o tematice, o které nevím vůbec nic. I s takovým úkolem jsem se ale poprala myslím se ctí a naopak jsem se z toho poučila mnohem víc, než při psaní článků pro klienty mně tematicky příjemnější. Co mi trošku scházelo, byly osobní schůzky s klienty, ke kterým jsem se kvůli období letních dovolených příliš nedostala. Doufám však, že si vše dosud neobjevené vynahradím v průběhu navazující externí spolupráce.

Závěrem mého hodnocení oficiální stáže bych chtěla poděkovat celému týmu agentury Lesensky.cz za příležitosti a trpělivost, kterou jste mi věnovali. Pevně věřím, že nadcházející Krutopřísňák bude z nových uchazečů prostě ten nejlepší. Ověřila jsem si, že se opravdu má na co těšit :)”