Design and branding

Design and branding

Graphic materials and visual identity are part of a company’s basic identifiers.
Make the best first impression!

Make the best first impression with your graphic content

The perfect visual identity is like love at first sight  it says who you are, it draws attention and appeals and it creates a positive atmosphere that begs for a “second date”. We propose visual identities that are clear and simple, and yet inventive and catchy. We will create visual identity that nobody will ever forget.

We blend graphic design and marketing

Our corporate image proposals will conform to your corporate identity and support the business strategy of your company.

 • Websites and microsite

  Websites and microsites

 • We create websites for small projects or large corporations.

 • Brands and logos

  Brands and logos

 • We design logos and comprehensive brand identities and manuals.

 • Leaflets and magazines

  Leaflets and magazines

 • We produce a variety of printed materials – from leaflets and catalogues to magazines.

 • Online ads

  Online ads

 • We can produce banners, Facebook ads or animated videos.

Our portfolio

We have experience with visual identities for companies from a variety of sectors. We can propose presentations for an IT company or a logistics centre. We do not shy away from cool visual identifiers for health food or cultural events. We can prepare one-off graphic design jobs as well as complex projects, such as brand manuals and corporate visual strategies.

Green Ways grafické práce
Krabičky Dětský Ječmen pro Green Ways od Lesensky.cz
Dětský Ječmen obalový design pro Green Ways od Lesensky.cz
Green Ways tištěné brožury od Lesensky.cz
Green Ways web by Lesensky.cz
Green ways web náhled Lesensky.cz
Mobilní náhled stránek Green Ways
Facebook stránka pro Green Ways od Lesensky.cz
Vánoční PPC bannery pro Green Ways od Lesensky.cz

Společnost Green Ways je největším evropským distributorem zelených potravin. Prodejci ječmene a chlorelly jsme pomohli s redesignem webových stránek a také s kompletním obalovým designem a merchandisem pro nový produkt

Pro Green Ways jsme také navrhli nový grafický koncept pro online reklamu, facebook a tištené magazíny. Magazíny Green Ways nyní připravujeme každý měsíc ve třech jazykových mutacích.

Comimpex
COMIMPEX web ukázka by Lesensky.cz
Comimpex webpage by Lesensky.cz
Comimpex mobilní náhled stránky
Comimpex náhled brožury
Comimpex vizitky od Lesensky.cz

Společnost Comimpex se zabývá kompletními dodávkami IT služeb a vybavení pro velké firmy a státní instituce. Comimpexu jsme nejdříve připravili redesign webu. Na základě pozitivního ohlasu na naši novou korporátní grafiku jsme firmě později navrhovali také vizitky, brožuru a další propagační materiály.

KS Europe
Ks-Europe webové stránky od Lesensky.cz
Ks-Europe webpage
Stánka KS-Europe přehled pozic
Billboard pro KS-Europe
Polep lavičky pro KS-Europe
Skládaná náborová brožura pro KS-Europe

Logistické společnosti KS-Europe jsme pomáhali s náborem a HR marketingem. Cílová skupina náboru byli převážně dělníci a operátoři výroby, kteří patří v průmyslovém plzeňském regionu mezi nedostatkové zboží. V rámci dlouhodobé strategie jsme pro KS-Europe vytvořili náborový web, vizuály pro online a outdoor kampaně i reklamní předměty.

Agiberia
Agiberia website by Lesensky.cz
Agiberia Microsite od Lesensky.cz
Další stránka Agiberia od Lesensky.cz

Výrobce nápojů AG FOODS u nás poptal výrobu microsite, která by představila nápojové automaty Agiberia zaměřené na děti. Design měl být odlehčený a pohádkově laděný. Dominantním prvkem stránky je tak nápojový stroj a fantastické postavy z dílny klienta, které reprezentují jednotlivé produkty.

Are you in, or are you in?

Are you considering a new website, corporate magazine or a new logo for your company? Do you need a leaflet or Facebook graphics? We are lending the helping hand of an experienced team of graphic designers combined with the creative ideas of our copywriters.

Contact us

graphic design services

Graphic design is just the beginning

After nine years in the business and more than 300 projects we know that visual style and branding require an open mind. This is why we combine PR and marketing approaches within a complex strategy we call PR 360. Learn more about it here.

Contact form