Štítkování odhalilo nejlepší výrobce pneumatik, pro zimu však skrývá úskalí při výběru

11.10.2012

Nové štítkování na pneumatikách svádí pro nadcházející zimní období pozornost k jiným kritériím než je bezpečnost. Z analýzy štítkování předního internetového obchodu Pneumatiky.cz. vyplývá, že každá vlastnost má jiného vítěze. Na silnicích drží nejlépe pneumatiky značky Pirelli. Nejméně hlučné jsou naopak pneumatiky GoodYear a na spotřebě paliva nejvíce ušetří řidiči, kteří přezuli pneumatiky Nokian.

Povinnost prodávat pouze pneumatiky označené štítkem platí pro celou Evropu od 1. listopadu 2012. Na štítcích řidiči naleznou informace o valivém odporu, brzdné dráze na mokré vozovce a hlučnosti pneumatiky. Z analýzy e-shopu Pneumatiky.cz vyplývá, že z průměrných hodnot všech tří kritérií vychází v segmentu osobních zimních pneumatik nejlépe výrobce Pirelli. Analýza ukázala i na favority pro jednotlivé rozměry pneumatik. Například v jednom z nejprodávanějších rozměrů 195/65 R15 dosáhla v průměru nejlepších štítkových kritérií pneumatika Nokian WR D3.

„Pomocí sestavení žebříčků nejlepších výrobců, jsme chtěli lidem usnadnit orientaci při koupi osobních zimních pneumatik. Klasifikaci písmeny A až G jsme proto překlopili na srozumitelný číselný koeficient,“ uvedl Vojtěch Schwangmaier, ředitel e-shopu Pneumatiky.cz, který je předním prodejcem pneumatik na českém trhu. „Výsledky například ukazují, že při preferenci jednotlivých kritérií, nekoupíte pneumatiky s lepším štítkovým kritériem, než je hodnota C,“ doplnil Schwangmaier.

Při výběru zimních pneumatik mohou být štítky zavádějící. Pro bezpečnou jízdu v nadcházejících chladných měsících je vhodné sledovat záběr či brzdnou dráhu na sněhu, ovladatelnost na mokru, aquaplaning nebo směrové vedení. U štítkování však klasifikuje bezpečnost pouze kritérium přilnavosti na mokru. Palivová účinnost či hlučnost jsou parametry, které ve zhoršených klimatických podmínkách ustupují do pozadí.

Řídit se při koupi zimních pneumatik štítkováním, může být nebezpečné. To totiž strhává pozornost na parametry, které nejsou pro nadcházející období klíčové. Upřednostnění kritéria hlučnosti či spotřeby může svést volbu řidičů nebezpečným směrem,“ upozornil Vojtěch Schwangmaier z internetového obchodu Pneumatiky.cz. „Všem, kteří budou kupovat pneumatiky, doporučujeme sledovat nezávislé testy, které sestavuje například ADAC. Je v nich obsažena daleko širší paleta parametrů, než tři hodnoty uváděné na štítcích,“ dodal Schwangmaier.

 

Analýza štítků internetového obchodu Pneumatiky.cz

 

Pořadí nejlepších výrobců osobních zimních pneumatik, při porovnání průměrných hodnot štítkových kritérií:

Pořadí

Výrobce*

1.

Pirelli

2.

Hankook

3.

Michelin

 

 

Pořadí nejlepších výrobců osobních zimních pneumatik podle kritéria spotřeby paliva:

Pořadí

Výrobce*

Štítek

Koeficient

1.

Nokian

D

3,6

2.

Kleber

D

3,9

3.

BFGoodrich

D

4,0

 

Pořadí nejlepších výrobců osobních zimních pneumatik podle kritéria přilnavosti na mokru:

Pořadí

Výrobce*

Štítek

Koeficient

1.

Pirelli

C

2,6

2.

Matador

C

3

Uniroyal

C

3

Barum

C

3

Semperit

C

3

Falken

C

3

3.

Michelin

C

3,2

 

Pořadí nejlepších výrobců osobních zimních pneumatik podle kritéria hlučnosti:

Pořadí

Výrobce*

Průměrné hodnoty v dB

1.

GoodYear

68,25

2.

Sava

68,28

3.

Fulda

68,38

 

Nejlepších průměrných hodnot, ze všech tří kritérií, dosáhli v nejběžnějších rozměrech tyto dezény pneumatik:

Rozměr

Výrobce*

Dezén

165/70 R13

Sava

Eskimo S3+

165/70 R14

Fulda

Kristall Montero 3

185/60 R14

Pirelli

Winter 190 Snow Control Serie III

195/65 R15

Nokian

WR D3

205/55 R16

Fulda

Kristall Montero 3

*Do statistik jsou zahrnuti tito výrobci pneumatik: Sava, Firestone, Nokian, Michelin, Pirelli, Continental, Matador, GoodYear, Dunlop, Semperit, Hankook, Uniroyal, Barum, BFGoodrich, Kleber, Bridgestone

 

Výpočet koeficientu

Koeficienty uvedené v přiložených tabulkách upřesňují štítkovou hodnotu. Ta je sama o sobě klasifikována od A do G u valivého odporu a brzdné dráhy na mokrém povrchu. Písmena štítku byla nahrazena u jednotlivých výrobků hodnotami 1 až 7, z nichž byl vypočten průměrný koeficient pro celou nabídku výrobce v segmentu osobních zimních pneumatik.

Hlučnost je vypočtená klasickým aritmetickým průměrem. U hlučnosti byly zavedeny tři třídy a měřící jednotkou jsou decibely (dB). Aritmetický průměr byl vypočten z hodnot decibelů nad segmentem osobních pneumatik. Černé piktogramy (1-3) uživatelsky dokreslují méně představitelnou hodnotu v decibelech. Avšak i piktogramy mají svůj význam a odvolávají se svým podbarvením na plánovaný limit, který vyjde v platnost mezi roky 2012 -2016.