Lidé v jižních Čechách loni spořili na penzi o 9 % méně než je průměr v ČR

9.1.2012

Lidé v jižních Čechách si průměrně loni spořili na penzi 699 Kč měsíčně. Tato částka je o 71 Kč nižší oproti celostátní průměrné hodnotě úložek na penzijní připojištění klientů Rentia, divize AWD ČR. Vyplývá to z aktuálních statistik za uplynulý rok 2011. Průměrný věk lidí, kteří si v jižních Čechách spoří na penzi, je 48 let. Je to o 8 let více, než činí republikový průměr.

Podle statistik Rentia, která se zabývá finančním poradenstvím v oblasti zabezpečení penze, je v regionu jižních Čech průměrný věk klientů spořících na penzi 48 let. V rámci celé ČR jde o nejvyšší hodnotu, průměrný věk klientů Rentia zde činí 40 let. Jihočeši si na důchod spoří průměrně 699 Kč a své měsíční úložky často meziročně zvyšují až na dvojnásobek.

„Lidé v jižních Čechách zabezpečení na penzi nepodceňují. Od loňského léta například evidujeme vyšší počet klientů, kteří si navyšují svou měsíční úložku až na 1 500 Kč měsíčně, a získávají tak bonus v podobě každoroční úspory na dani z příjmu. Pro manželský pár to znamená významný roční přínos do rodinného rozpočtu ve výši 3 600 Kč,“ sdělil Zdeněk Neumann, regionální ředitel divize Rentia. „Naši klienti si uvědomují, že státní penze bude stačit jen pro základní potřeby občana a pro dosažení životního standardu je třeba spořit. Lidé si toto uvědomují a spořenou částku stále navyšují. Připravují se tak na novou penzijní reformu, která začne v plném rozsahu platit v příštím roce,“ doplnil Neumann.

Klienti Rentia si v České republice průměrně spoří na penzi 770 Kč měsíčně. Nejvyšší částku si lidé ukládají v Praze a Středočeském kraji, kde se průměrná měsíční úložka pohybuje okolo 1 100 Kč, naopak nejmenší měsíční úložky klientů zaznamenala Rentia v severních Čechách a na severní Moravě. Zde si lidé měsíčně ukládají 520 Kč.

Podle statistik Ministerstva financí ČR si lidé za první tři kvartály loňského roku v rámci penzijního připojištění spořili průměrně 429 Kč. I přes regionální rozdíly si tedy klienti Rentia měsíčně ukládají na penzi vyšší částky, než je celorepublikový průměr všech penzijních fondů. „Regionální rozdíly v našich statistikách odráží životní úroveň a výši průměrných příjmů v daných oblastech. Naši klienti si ale většinou uvědomují nutnost pravidelného spoření na penzi a ukládají si vyšší částky, než je zatím v České republice zvykem,“ uvedl Kamil Durčák, produktový manažer Rentia. „Lidé by si po celý produktivní věk měli na penzi odkládat zhruba 10 % svých příjmů,“ dodal.