Cloudhosting firmám malé a střední velikosti ušetří v průměru 32 % nákladů na IT

19.6.2012

Firmy malé a střední velikosti do 250 zaměstnanců mohou díky provozu svých serverů v cloudu ušetřit více než 32 % nákladů IT. Ukázala to modelová kalkulace společnosti Master Internet, která provozuje datová centra v Praze a Brně. Při pronájmu části výkonu datacentra, cloud hostingu, navíc odpadnou náklady při poruchách a výpadcích provozu serverů. V prvním roce provozu serverů firmy díky využití cloudhostingu ušetří až 53 000 Kč.

Cloudhosting firmám umožňuje lépe plánovat náklady na IT a ušetřit nemalé finanční prostředky na jeho správě. Pokud chce firma provozovat dva servery, které nabídnou dostatečně redundantní a spolehlivý výkon, zaplatí za jejich pořízení, elektrickou energii a správu za tříleté období provozu celkem 328 320 Kč. Při využití cloud hostingu však za obdobný výkon serverů ve stejném období zaplatí jen 223 555 Kč, což je o 32 % méně. Kalkulace bere v úvahu cenu cloudhostingu rozpočítanou do tříletého období životnosti serverů, včetně dalších nákladů spojených s jejich průběžnou správou a provozem.

„Největších úspor firmy dosáhnou v prvním roce provozu. Zatímco náklady na fyzický server jsou během celého uvažovaného období stejné, za cloudhosting platí firma zpočátku méně. Teprve až postupem času se pronajatý výkon a tedy i cena cloudhostingu většinou zvyšuje,“ sdělil Filip Špaček, provozní ředitel společnosti Master Internet, která provozuje datová centra v Praze v Brně. „První rok provozu činí úspora nákladů i více než padesát tisíc korun. Celkové úspory však mohou být ještě větší, pokud bude firma pronajatý výkon podle aktuálních potřeb v průběhu času zvyšovat či snižovat,“ dodal Špaček.    

Ukázková kalkulace porovnává provoz vlastního hardwaru přímo ve firmě s moderní službou cloudhostingu s obvyklým navyšováním pronajatého výkonu v čase. Celková úspora při využití cloud hostingu dosáhne za dobu běžné fyzické a morální životnosti serverů, tedy tří let provozu, částky přes sto tisíc korun. Kalkulace nebere v úvahu další možné výdaje spojené s náhodnými výpadky a poruchami serverů. Úspory při využití cloudhostingu proto mohou být ještě vyšší. Veškeré problémy a poruchy v případě serverů v cloudu totiž odstraňuje technická podpora provozovatele datacentra.

„Kvalitní datacentra svým zákazníkům nabízí 99,99% dostupnost svých služeb. Garantují tedy spolehlivý provoz serverů v cloudu prakticky bez výpadků. Takové spolehlivosti lze ve firemním prostředí dosáhnout jen za cenu extremních investic do vlastní serverovny a odpovídajícího hardwaru,“ uvedl Filip Špaček ze společnosti Master Internet. „Každý výpadek životně důležitých serverů znamená pro firmu další náklady na opravy a také ušlý zisk. Kvalitní cloudhosting tyto problémy minimalizuje,“ dodal Špaček.