České firmy z oblasti bezpečnosti a obrany mohou proniknout na trh v USA

25.1.2012

Českým firmám zaměřeným na obranu a bezpečnost se otevřela cesta na americký trh. Ministr obrany Alexandr Vondra totiž dne 24. ledna 2012 uzavřel se svým americkým protějškem memorandum mezi Českou republikou a USA o možnosti účasti na armádních zakázkách. Brzy by tak měla vzniknout závazná smlouva o spolupráci českých firem na poli bezpečnostního a obranného průmyslu USA. Česká republika se stane 22. zemí, která takovou dohodu uzavře.

Alexandr Vondra zahájil na půdě české ambasády ve Washingtonu ekonomickou konferenci Czech Defense Business Breakfast Seminar. Té se mimo jiné zúčastnili i zástupci Pentagonu či americké armády. Součástí vládního doprovodu bylo 12 společností z oblasti českého obranného průmyslu. Tyto podniky měli možnost na konferenci vystoupit a prezentovat své bezpečností produkty.

„Jsem rád, že se uskutečnilo toto zahajovací setkání, které vytvořilo vhodný prostor pro nové příležitosti. Českým společnostem byla s podporou Alexandra Vondry poskytnuta možnost představení jejich špičkových produktů a řešení. Navíc získaly při společné diskuzi se zástupci amerických státních institucí základní kontakty a rady, jak se orientovat na trhu USA,“ sdělil Martin Hanzal, který v USA prezentoval společnost SODATSW. Ta se specializuje na obranu a bezpečnost kybernetického prostoru a je členem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. „České podniky na poli bezpečnosti a obrany dlouhodobě vynikají. Avšak bez této cenné příležitosti by se na americký trh dostávaly jen velmi těžko. Proto mne memorandum velmi těší,“ dodal Martin Hanzal.