Analýza štítků upozornila na nejlepší výrobce zimních pneumatik pro dodávky a SUV vozidla

26.11.2012

U zimních pneumatik pro dodávky vychází z průměrných hodnot všech tří kritérií štítků nejlépe výrobce Kleber. Pro sportovní užitkové vozy (SUV) zvítězil výrobce Pirelli. Vyplynulo to z analýzy štítkování předního internetového obchodu Pneumatiky.cz. Odborníci z e-shopu však také uvedli, že vlastnosti zimních pneumatik je třeba posuzovat komplexně. Klíčové je třeba jejich správné nahuštění či stav podvozku automobilu.

Analýza štítkování e-shopu Pneumatiky.cz ukázala favority zimních pneumatik v segmentu dodávek a v segmentu SUV. Na spotřebě paliva nejvíce ušetří majitelé dodávek se zimními pneumatikami výrobce Nokian, u segmentu SUV vyšel ze statistik nejlépe výrobce Hankook. Přilnavost na mokru zvládají nejlépe u dodávek pneumatiky výrobce Michelin, u SUV pak pneumatiky výrobce Pirelli. U třetího štítkového kritéria, hlučnosti, se na prvním místě pro segment zimních pneumatik dodávek umístil opět výrobce Michelin, v segmentu SUV zvítězil výrobce Sava.

„Klasifikace u štítků pomocí písmen A až G nemusí být pro každého motoristu srozumitelná. Přišli jsme proto s jasnými číselnými koeficienty, které usnadní výběr zimních pneumatik dodávek i SUV,“ uvedl Vojtěch Schwangmaier, ředitel e-shopu Pneumatiky.cz, který je předním prodejcem pneumatik na českém trhu. „Vzhledem k tomu, že je hodnota číselného koeficientu od 1,0 do 7,0, odlišili jsme i pneumatiky se stejnou štítkovou klasifikací. Například u dvou výrobků se štítkem D, vidíte u prvního koeficient 3,5 a u druhého 3,8. Taková informace už vám napoví, která pneumatika je kvalitnější,“ doplnil Schwangmaier.

Štítky, které jsou povinné od 1. listopadu, podle odborníků z internetového obchodu Pneumatiky.cz nepostihují všechny důležité vlastnosti pro jízdu v zimním období. Zimní pneumatika totiž musí zvládat extrémnější jízdní situace než pneumatika letní. Při jízdě na sněhu je důležitý záběr, při jízdě na ledu zase může být klíčové boční vedení či trakce. Vlastnosti pneumatik však ovlivní i důslednost majitele vozu k jejich nahuštění. Kvalitního výkonu pneumatiky lze dosáhnout jen tehdy, je-li pneumatika nahuštěna na správný tlak. Stejně tak je důležitý i pravidelný servis podvozku automobilu. Opotřebené tlumiče způsobují nestabilitu vozu, jejímž důsledkem je zase zvýšené opotřebení pneumatik.

„Dopustí-li majitel vozidla výraznější podhuštění či naopak přehuštění zimních pneumatik, riskuje ztrátu deklarovaných vlastností pneumatiky od výrobce,“ upozornil Vojtěch Schwangmaier z internetového obchodu Pneumatiky.cz. „Jízdu v zimním období je třeba brát komplexně a hlídat si i pravidelný servis podvozku automobilu. Například vyteklý tlumič znamená odlišné zahřívání jedné pneumatiky a odlišný přenos bočních sil či vibrací,“ uzavřel Schwangmaier.